Sprawdzony pomysł na ocieplenie/ogrzanie beczki z zacierem.

Cukrówki, 1410 i wszystko co z tym związane.
interno

Sprawdzony pomysł na ocieplenie/ogrzanie beczki z zacierem.

Postautor: interno » 20 kwie 2016, 13:04

Witam Szanowne grono Psotników.

Podzielę się z Wami sposobem, na utrzymanie zadanej temperatury zacieru. Być może już go znacie, być może nie.
Najprawdopodobniej jest wiele sposobów na utrzymanie odpowiedniej temperatury zacieru - mi udało się przetestować jeden, ale skuteczny.

Kupiłem koc grzewczy za 10.00 ale słynnym portalu aukcyjnym. Jak pamiętam - 50W.
Termostat z kapilarą - 40.00 netto.Dla zainteresowanych mam gdzieś zapisany model.

Wpinam zasilanie koca poprzez termostat. Kapilara wędruje do zacieru. Kocem owijam beczkę i przykrywam kocem. Reguluję zadaną temp. na termostacie. Pozamiatane :)

Myślałem o macie grzewczej pod beczkę - ale wówczas grzałoby mi od dołu. Góra byłaby zawsze chłodniejsza.
Myślałem również o grzałce do akwarium. Ale powierzchnia grzewcza niszczyłaby drożdże.

Sposób sprawdzony jesienią/zimą.
Pzdr.

Awatar użytkownika
Eldier

Re: Sprawdzony pomysł na ocieplenie beczki z zacierem.

Postautor: Eldier » 20 kwie 2016, 14:33

Jeżeli zacier to zły dział, a jeżeli z cukru to nastaw.

Druga sprawa, grzałka zawieszona, gdzieś w połowie nastawu nie niszczy drożdży, bo nastaw cały czas jest w ruchu. Jak byś ją wrzucił na dno, to pod koniec fermentacji jak drożdże by osiadały na dnie to mogłoby się na niej coś przypalać, ale jak nastaw pracuje to nie ma takiej opcji. Oczywiście jeśli mowa o nastawie, zacier mógłby się przypalić.

Nie mniej jednak dzięki za patent, na pewno niektórym się przyda ;)

boxer1981228

Re: Sprawdzony pomysł na ocieplenie/ogrzanie beczki z zacierem.

Postautor: boxer1981228 » 20 kwie 2016, 16:48

@interno,

Patent dobry już dawno stosuje przy zacieraniu, owijam takim kocem beczkę żeby zacier za szybko nie ostygł. Co do nastawu cukrowego to dogrzewałem ostatnio jeden 75l grzałka akwarystyczna 300W. Beczka stała w szopce na dworze, temperatury na zewnątrz jeszcze koło 5 stopni w nocy. Niestety koszta dogrzewania wyszły niesamowite. Termostat był ustawiony na 27 stopni a nastaw mimo wszystko max co miał to 20. Grzałka pracowała 24h/dobę. Nastaw pracował 12 dni zatem łatwo sobie policzyć ile prądu zostało zużyte.

interno

Postautor: interno » 20 kwie 2016, 20:46

Panowie

Chodzilo mi o nastaw.-tutaj prostuje. Czytałem opinie, że jednak grzałka mocno grzeje "okolice" w której się znajduje i tutaj cierpią drożdże

Co do kosztów-beczke trzymam w kotlowni(dom), otwarte okno kilka razy zimą w ten sposób ogrzewałrm nastaw i powiem Wam,że nie odczułem na rachunku.
Beczkę stawiam na dobrej izolacji, odkrywam wokół beczkę kicem grzewczym i owijam zwykłym kocem.

Można też by wykombinować jakiś płaszcz wodny.Beczka w beczce,pomiędzy Nimi woda a w niej grzałka.

Nadmienię,że beczka 130l. (4x21l wody)

Awatar użytkownika
pretender

Postautor: pretender » 30 kwie 2016, 10:34

Grzałka w buforze.

zor-ro1970

Postautor: zor-ro1970 » 08 paź 2017, 17:07

Panowie przetestowane od wielu lat grzałka do butelki z wodą .ja stosuje 250-300W beczka 120 l.

drucik123

Postautor: drucik123 » 05 gru 2017, 12:49

zor-ro1970 pisze:Panowie przetestowane od wielu lat grzałka do butelki z wodą .ja stosuje 250-300W beczka 120 l.

butelkę zanurzasz czy pływa po wierzchu?

Wróć do „Cukrowe”