Czyszczenie elementów miedzianych - wypełnienia

Miejsce gdzie znajdziesz słowniczek, podstawowe informacje o aparaturze: typach, budowie, termometrach
aronia

Czyszczenie elementów miedzianych - wypełnienia

Postautor: aronia » 01 lut 2016, 6:20

W tym temacie postaramy się umieścić praktyczne porady jak i czym czyścić(a czym nie) wypełnienie miedziane i inne elementy kolumn, aby spełniały powierzone im funkcje jak również w przypadku elementów widocznych cieszyły oko.
Wydawać by się mogło, że temat banalnie prosty - wchodzimy na stronę jednego z producentów wypełnienia http://pracowniametaloplastyczna.pl/pl/porady i czytamy
Wytrawianie elementów miedzianych po każdym procesie
To zadanie jest bardzo proste. Elementy miedziane należy zanurzyć w roztworze (w proporcjach jedna szklanka wody - jedna łyżka kwasku) na ok 1-2 godzin, a następnie dobrze wypłukać.
, ale gdy przychodzi do działania okazuje się, że czasem efekt nie spełnia naszych oczekiwań np. nie wszystko odzyskało swój początkowy kolor/część się wyczyściła, a część nadal jest "brudna".
Gdy roztwór o którym wspomina producent przestaje spełniać swoją funkcje można zastosować dodatek wody utlenionej lub jej mocniejszego "krewniaka" - perhydrolu. W przypadku tego drugiego należy postępować bardzo ostrożnie gdyż po jego dodaniu reakcja jest bardzo burzliwa.
W żadnym wypadku do czyszczenia wypełnienia miedzianego NIE STOSUJEMY OCTU ze względu na powstawanie grynszpanu.

P.S. Macie własne sposoby na czyszczenie, zdjęcia a może filmy przedstawiające te jakże interesujące dla oka reakcje - zapraszam do publikowania.

Awatar użytkownika
pretender

Re: Czyszczenie elementów miedzianych - wypełnienia

Postautor: pretender » 01 lut 2016, 7:39

Proszę bardzo.
Od samego początku posłuchałem rad kolegów i do czyszczenia sprężynek korzystam z kwasku cytrynowego (najtańszego) i perhydrolu. Poniżej zdjęcia sprężynek przed, po i filmik w trakcie.

https://www.dropbox.com/s/bk5uu2tnzc86f ... 6.jpg?dl=0
https://www.dropbox.com/s/4fpgo5k6j3iwl ... 0.jpg?dl=0
https://www.dropbox.com/s/muw47umtxvtgf ... 8.mp4?dl=0

Ps
Przepraszam, że w ten sposób wrzucam pliki, ale piszę z telefonu.

boxer1981228

Postautor: boxer1981228 » 01 lut 2016, 13:26

U mnie wygląda to to następująco, sprężyny zalewam wrzątkiem i wsypuje czubatą łyżeczkę do herbaty kwasku cytrynowego. SP momentalnie nabierają blasku i na to wszystko sypie łyżeczkę(płaską) sody oczyszczonej (przy kolejnym czyszczeniu nagram film bo reakcja jest natychmiastowa i bardzo burzliwa). Po takim zabiegu myję pod bieżącą wodą i wsypuję do słoika. Do słoika(900ml) ponownie wlewam wrzątek i sypię troszeczkę kwasku, zakręcam i w takim lekkim roztworze kwasku SP czekają na następny proces. Oczywiście przed procesem pod wodę i do kolumny.

Jeżeli chodzi o kolumny miedziane to jeszcze jak ją miałem i używałem to ociepliłem dokładnie wszystko żeby nie złościła mnie ta utleniająca się miedź i żebym nie musiał na nią patrzeć. No i w końcu nastąpiła konkretna decyzja zmiana na KO.

Awatar użytkownika
pretender

Postautor: pretender » 01 lut 2016, 14:28

Ja sprężynki trzymam w wodzie, czysta woda bez dodatków. Ważne, aby sprężynki były przykryte wodą.

solohan

Postautor: solohan » 01 lut 2016, 16:41

Moje sprężynki Cu po skończonym procesie,tj. co dwóch gotowaniach nastawu przesypuje do słoika i zalewam wrzątkiem plus opakowanie kwasku cytrynowego. Tak zalane czekaja do następnego razu. Potem tylko wypłukać w wodzie i do kolumny.

Awatar użytkownika
kamilpl82

Postautor: kamilpl82 » 01 lut 2016, 20:54

Ja swoją miedź czyszczę poprzez wrzucenie jej do garnka z gorącą wodą i łyżką kwasu cytrynowego, 20 minut i lśnią jak nowe.
Po wytrawieniu, przepłukuje bieżącą wodą, i z powrotem do katalizatora.
W takiej postaci czekają na kolejną psotę.
Po drogach jeździ masa świrów i psychopatów. Pędzą na złamanie karku, nie zważając na nic... Aż czasami trudno mi ich wyprzedzić.

http://domowe-alkohole-forum.pl/

Awatar użytkownika
krykiet66

Postautor: krykiet66 » 03 lut 2016, 0:26

Ja swoje sprężyny wsypuję do garnka, w którym w odpowiedniej ilości gorącej wody rozpuszczam całe opakowanie kwasku. A jak już sprężynki się moczą, to wsypuje do tego łyżeczkę " Chemipro oxi", i wtedy załącza się "turbo". Potem płukam i z powrotem do bufora/katalizatora. Wiadomo że zciemnieją ale tego się nie da uniknąć, no chyba że...

Awatar użytkownika
pretender

Postautor: pretender » 03 lut 2016, 7:03

Da się uniknąć, zalewając np czystą wodą.

Awatar użytkownika
krykiet66

Postautor: krykiet66 » 03 lut 2016, 10:31

pretender pisze:Da się uniknąć, zalewając np czystą wodą.

Tak oczywiście , tylko kiedyś je z tej wody trzeba wyjąć, przesypać do bufora/katalizatora, a zanim zaczną pełnić swoje zadanie i tak zdażą się pokryć patyną?

Awatar użytkownika
kamilpl82

Postautor: kamilpl82 » 03 lut 2016, 18:09

To jaka jest najlepsza metoda przechowywania Cu. :roll: :roll: :roll:
Po drogach jeździ masa świrów i psychopatów. Pędzą na złamanie karku, nie zważając na nic... Aż czasami trudno mi ich wyprzedzić.

http://domowe-alkohole-forum.pl/

Awatar użytkownika
pretender

Postautor: pretender » 03 lut 2016, 19:55

krykiet66 pisze:
pretender pisze:Da się uniknąć, zalewając np czystą wodą.

Tak oczywiście , tylko kiedyś je z tej wody trzeba wyjąć, przesypać do bufora/katalizatora, a zanim zaczną pełnić swoje zadanie i tak zdażą się pokryć patyną?

Nie zdążą, jeśli włożysz je do katalizatora w dniu koncertu :-)

lolek78

Postautor: lolek78 » 18 mar 2016, 11:05

A gdyby po psoceniu zalać całą beczkę i aż do końca wypełnienia czystą wodą i odstawić do następnego razu ? U mnie to jakieś 3 miesiące, próbował może ktoś tak ?

andrea

Postautor: andrea » 18 mar 2016, 13:12

@kamilpl82
W słoiku z wodą i odrobiną kwasku cytrynowego.

boxer1981228

Postautor: boxer1981228 » 18 mar 2016, 14:39

Da się zabezpieczy tak SP miedziane że trzymane bez żadnego płynu na sucho nie zmienią koloru i będą wyglądać jak nowe :) kiedyś przez przypadek na to wpadłem i długo nie mogłem odtworzyć jak do tego doszło i ostatnio się udało ;)

SP przeważnie czyszczę kwaskiem cytrynowym i wodą utleniona po każdym procesie. Zawsze się to sprawdzało. Ostatnio puściłem 3 wsady bez czyszczenia i SP były bardzo usyfione i nawet cała noc w kwasku z woda utleniona nie pomogła. Więc wymieniłem wodę dosypałem kwasku i dolałem wody utlenionej. Zostawiłem tak ma parę minut i poszedłem coś dezynfekować, popularnym OXI "Nadwęglanem Sodu". Tak ni z gruchy ni z pietruchy sypnąłem do SP mączących się w kwasku i wodzie utlenionej łyżeczkę OXI. Efekt tego eksperymentu przeszedł moje wszelkie oczekiwania :)

Tak wyglądały po tym zabiegu:
Obrazek

A możecie mi wierzyć były straszne brudne. No to pomyślałem że doczyszczę tym sposobem resztę moich miedzianych SP ale nie dało się powtórzyć tego efektu. Próbowałem różne proporcje kwasku, wody utlenionej, sam kwasek sama woda utleniona i dupa.
No i w końcu ostatnio udało mi się powtórzyć ten efekt, SP po prostu zostawiłem na cała noc w kwasku i wodzie utlenionej i to było to, żadne proporcje tylko czas. No i tak jak poprzednio, wymiana wody na świeżą z kwaskiem i woda utleniona i na to OXI i udało się. Teraz SP leżą bez wody(roztworu) i dalej błyszczą. A tak wyglądały po 1h SP po nowym sposobie czyszczenia i po tradycyjnym sposobie trzymane bez niczego:

Obrazek

Pozostaje kwestia czy na SP nie zostaje jakaś szkodliwa powłoka czy coś w tym stylu.

Troglo-B

Postautor: Troglo-B » 18 mar 2016, 16:35

boxer1981228 geniusz :ugeek:

Awatar użytkownika
pretender

Postautor: pretender » 19 mar 2016, 8:53

Wazystko ładnie i pięknie. Ale skoro na powietrzu nie ciemnieją, to znaczy że pokryte są czymś. I czy ta substacja podczas procesu nie blokuje kontaktu cu z parami.

boxer1981228

Postautor: boxer1981228 » 19 mar 2016, 11:04

Może i są pokryte czymś co je zabezpiecza. Ale po użyciu zgodnie z przeznaczeniem też ściemniały ;) Przez wsadzeniem do kolumny przepłukałem wodą.

Awatar użytkownika
pretender

Postautor: pretender » 19 mar 2016, 20:32

Hmmm, może i to jest dobry patent :-)

Wróć do „Podstawowe informacje”