Słowniczek czyli o czym oni do mnie piszą

Miejsce gdzie znajdziesz słowniczek, podstawowe informacje o aparaturze: typach, budowie, termometrach
aronia

Słowniczek czyli o czym oni do mnie piszą

Postautor: aronia » 26 sty 2016, 16:27

Jesteś nowy i nie wiesz co oznacza dany skrót, a nie ma go w tym spisie - zapytaj.
Spis podstawowych terminów i skrótów kojarzących się z tematyką forum:

P.S. Wpisy będą konsolidowane w tym poście(i układane w kolejności alfabetycznej) z dopiskiem o autorze.

Lootzek

Re: Słowniczek czyli o czym oni do mnie piszą

Postautor: Lootzek » 28 sty 2016, 20:24

PS - pot still, destylator prosty
CM - cooling management - należą do nich kolumny z zimnymi palcami. Tu refluksem steruje się za pomocą chłodzenia - ilości wody puszczonej na skraplacz, czyli najczęściej w/w zimne palce, rzadziej spiralę lub płaszcz. Sterowanie kolumną można wspomagać regulacją mocy grzania.
ZP - zimne palce - system rurek umieszczonych na szczycie kolumny, podłączonych do źródła wody. Mają na celu skroplenie i zwrot części par na wypełnienie. Czasem potoczna nazwa kolumny CM.
LM - liquid management - kolumny z głowicą aabratek, bokakob, grzybkową. W tym wypadku RR* regulowane jest stosunkiem odbioru skroplin z zaworka do ilości zwracanej do kolumny. Skropliny przed odbiorem/zwrotem gromadzą się w tzw. jeziorku.
VM - vapour management - podobna do LM, ale tu zamiast skroplin spod skraplacza odbierana jest część par i kierowana do chłodnicy (najczęściej Liebiga) w celu skroplenia. Jak nazwa wskazuje, stosunkiem RR* zarządza się ilością odebranych par.
OVM/OLM - udoskonalona konstrukcja dwóch w/w systemów. Litera O oznacza obniżony. W tym wypadku odbiera się pary analogicznie jak w VM, lub skropliny ze specjalnie skonstruowanej półeczki nieco poniżej górnej granicy wypełnienia, przyjęła się wartość ok. 25-30 cm. Ma to na celu "uwięzienie" lżejszych frakcji przedgonowych (są one obecne w małej ilości przez cały proces!!) powyżej punktu odbioru i ich powolne, stałe usuwanie przez zaworek w głowicy, bądź kumulację w odpowiednio dużym jeziorku.
*RR - reflux ratio - stosunek ilości alkoholu odbieranego z kolumny do kierowanego z powrotem na wypełnienie. Jego wyznaczenie jest możliwe tylko po uprzednim ustaleniu wydajności kolumny dla danej mocy grzania. Im więcej zwracamy, tym czystszy urobek uzyskujemy. RR powinien wynosić przynajmniej 1:4, rozsądnym kompromisem między szybkością odbioru a zwrotem jest 1:5-1:6. Dla przykładu, mając kolumnę o wydajności dla danej mocy 150 ml/min. i chcąc pracować z RR 1:5, odbieramy 25 ml/min (1część), zwracamy 125 ml (5 części).

exodus

Postautor: exodus » 29 sty 2016, 13:52

To może coś o głowicach

BOKAKOB - wariant głowicy Nixona Stone' a, w którym ciecz spływa do punktu odbioru po skośnych półkach lub grzybku. Głowica jest pionowa, a na jej szczycie zamontowany jest skraplacz. Pary docierając do skraplacza skraplają się i spływają do w/w punktu odbioru. Część z nich odbiera się przez zaworek, reszta przelewa się przez rurkę powrotu lub krawędź półki i wraca na wypełnienie.

AABRATEK - projekt opracowany przez użytkownika jednego z forum o nicku aabratek - jest to głowica Nixona Stone'a ułożona pod kątem, w celu obniżenia wysokości głowicy. Podobnie jak w bokakobie występuje skraplacz, przed punktem odbioru jest tzw. tamka - skośna płytka, na której zatrzymują się skropliny - część do odbioru, reszta z powrotem na wypełnienie.

MŁOT THORA - głowica z całkowicie poziomym ułożeniem skraplacza. Zasada działania jak w powyższych. Do zalet jej można zaliczyć mała wysokość oraz możliwość budowy tej głowicy z powiększonym jeziorkiem w dość prosty sposób.

PUSZKOWA – typ głowicy w kształcie pionowego walca/puszki, w której skraplacz jest nawinięty(zazwyczaj podwójnie) wewnątrz, czasem stosuje się też pionowy trzpień z rury, opary po ochłodzeniu skraplają się i są odbierane przez otwór w dolnej części konstrukcji.

UFO – odmiana głowicy puszkowej zbudowana często z dennic lub płaskich blach – szeroka i niska, kształt owalny, skraplacz jest nawinięty poziomo w w jednej z dennic. Skropliny są odbierane otworem w dolnej części dennicy. Głowica bardzo niska, jednak droższa w produkcji od w/w ze względu na użyte materiały.

Awatar użytkownika
moonshiner

Postautor: moonshiner » 24 mar 2016, 21:54

A może ktoś wyjaśni jeszcze ,tylko tak "łopatologicznie" o co chodzi z tymi półkami??? do czego to służy? ile tego ma być itd.
Dzięki z góry za odpowiedź.
moonshiner

Awatar użytkownika
Nowitcky

Postautor: Nowitcky » 24 paź 2016, 20:51

ziutek128 pisze:...Jednakowoż dodam od siebie....

Na forum spożywających C2H5OH takie piękne , staropolskie ,wręcz archaiczne ... "Jednakowoż"
Na czczo takie słówko nie przechodzi przez gardło , ile ty kolego musiałeś....

Awatar użytkownika
ziutek128

Postautor: ziutek128 » 24 paź 2016, 21:27

Czytać? Dużo ☺

Wróć do „Podstawowe informacje”