Prosty Pot still - pierwsze kroki

Miejsce gdzie można pochwalić się swoją aparaturą.
JAROCE

Prosty Pot still - pierwsze kroki

Postautor: JAROCE » 10 sty 2017, 16:04

Witam wszystkich psotników.

W ostatnim czasie dosyć intensywnie zapoznaję się z lekturą psocenia ( zdarza się często siedzieć do 23-24 , póki co żona nie marudzi :D ).
Do tej pory korzystałem ze szklanego deflegmatora oraz szklanej chłodnicy. Psociłem tylko raz w roku kiedy to miałem zbiory winogron z działeczki ojca. Okazało się, że ten temat bardziej mnie wciągnął niż się spodziewałem i chcę spróbować tworzenia czegoś smacznego ( wole jakość niż ilość ).

W związku z tym podjąłem się wykonania prostego pot stilla z materiałów które miałem pod ręką. Miał być to projekt jak najtańszy a ma mi wskazać czy aby na pewno idę w dobrym kierunku.

A teraz do konkretów , mianowicie :
- jako naczynie do grzania służy mi duży emaliowany garnek 30 l ( docelowo oczywiście keg 30 lub 50 l )
- pot still wykonany z Cu 28 długość 85 cm , w miejscu gdzie widać termometr tablicowy jest CU 18 ( uprzedzam iż posiadam termometr LCD z pomiarem co sekundę z dokładnością do 0,1 stopnia.
- wypełnienie zmywaki z Lidla 3 szt ( z racji, że pot still miedziany stwierdziłem, że nie dam sprężynek pryzmatycznych )
- grzanie to taboret gazowy

W związku z powyższym mam pytanie odnośnie miejsca w którym wykonałem port na termometr. Wydaje mi się, że popełniłem błąd i sonda powinna znajdować się przed śrubunkiem czyli na ok. 80 cm
Wiem , że przy pot stillu nie jest wymagany termometr ale nie nie zaszkodzi go mieć a w późniejszym czasie wykorzystam przy kolumnie.Proszę o skorygowanie ewentualne sugestie ( jako że to miedź to mam jeszcze możliwość przeróbek ).
Jeżeli czegoś nie dopisałem proszę pytać postaram się odpowiedzieć.

Obrazek

Szlumf

Re: Prosty Pot still - pierwsze kroki

Postautor: Szlumf » 10 sty 2017, 17:14

Może być jak jest skoro masz już tam dziurę.Ja jednak dałbym zamiast kolanka przed chłodnicą trójnik i w nim termometr LCD a tarczowy wykorzystał do kotła.
P.S.
Jak uszczelniłeś pokrywę gara bo nie widać na zdjęciu?

JAROCE

Postautor: JAROCE » 10 sty 2017, 18:10

Mam trójnik i myślę żeby go dać tuż przed śrubunkiem u góry a obecny port bym zaślepił.
Pod pokrywką jest uszczelka samoprzylepna z białej pianki. Ojciec miał to w jakichś swoich magazynach. Ponoć sprzedawca powiedział mu że nie wchodzi ona w reakcję z ciepłem jak i parą %.
Aby to uszczelnić mam zrobiony taki docisk w kształcie śmigła z zaczepami które zahaczam o rant garnka.

Szlumf

Postautor: Szlumf » 10 sty 2017, 19:44

JAROCE pisze:Mam trójnik i myślę żeby go dać tuż przed śrubunkiem u góry a obecny port bym zaślepił.
Pod pokrywką jest uszczelka samoprzylepna z białej pianki.

Ja bym dał jednak tam gdzie pisałem. Nad śrubunkiem będzie wyższa temperatura niż przy wejściu do chłodnicy. Praktycznie nie ma to znaczenia ale jeżeli można mieć dokładniejszy odczyt to czemu nie?
Uszczelka może być ze spienionego silikonu i wtedy jest OK. Tylko po jakimś czasie może stracić sprężystość (miałem tak) i zaczną się przedmuchy. Może też być typu okiennego na co wskazuje samoprzylepność. Nawet jak jest z silikonu to wg moich informacji ten typ silikonowych uszczelek ma jakieś domieszki ograniczające temperaturę do 70C. Pierwsze pędzenie do na to odpowiedź.

JAROCE

Postautor: JAROCE » 10 sty 2017, 21:27

Czyli między śrubunkiem a kolanem wstawię trójnik i tam zamontuję termometr. Co do uszczelki to jest to co mówisz tzw. spieniony silikon. Póki co nic się z tym nie działo i nie miałem przedmuchów. Jeżeli sprawdzi mi się ten prosty pot still i będzie różnica na plus między zwykłym deflegmatorem szklanym to zdecydowanie najszybciej jak się da wymienię ten garnek na keg.

Wróć do „Galeria”