MSR, testy za friko- komitet kolejkowy

Regulatory, termometry, elektrozawory i sterowniki.
Awatar użytkownika
bolecki
Kontaktowanie:

MSR, testy za friko- komitet kolejkowy

Postautor: bolecki » 21 sty 2017, 19:29

Więc tak, temat aktualnie tyczy się urządzenia zwanego MSR. Po krótce, jest to urządzenie do którego można podłączyć 6x DS18b20 (wskazania 0,01st), jeden czujnik 0,001st, moduł pomiaru ciśnienia (atmosferyczne oraz dodatkowe medium, np ciśnienie w KEGu) 0,1hPa. Zapis pracy na kartę SD, ustawianie alarmów...

Zasady jest proste:
1. Urządzenie udostępniam bezpłatnie. W zamian oczekuje tylko szczerej opinii. Szczerej, czyli jeśli coś nie pasuje to też piszesz- bez chowania się za "żebym kogoś nie uraził". Dopisywanie się do kolejki, oraz opinie proszę pisać w tym temacie.
2. Każdy może się nim bawić powiedzmy tydzień- myślę że w zupełności wystarczy.
3. Urządzenie będzie wysłane z kablem USB do zasilania, kartą SD, czujnikiem 0,001st, modułem ciśnienia + 2m węża 5mm wewnątrz. 2x DS18b20 (więcej chyba nie potrzeba bo i tak macie swoje). W takim stanie urządzenie masz dostać i przekazać następnej osobie.
4. Aktualny posiadacz stawia wysyłkę do kolejnej osoby. Dla własnego bezpieczeństwa przesyłka powinna być monitorowana.
5. Wychodzę z założenia że jeśli ktoś podaje swoje namiary to jest osobą poważną i nie będzie próbował sztuczek. Nie mniej nie wysyłamy do osób które klepnęły kilka postów typu "witam". Zastrzegam sobie prawo do poproszenia o dane osoby do której urządzenie zostało wysłane, oraz stosownej interwencji.
6. Po otrzymaniu urządzenia od razu bierzesz namiary (adres, nr tel) na kolejną osobę i umawiasz się na kolejne przekazanie. Przed wysyłką potwierdzasz gotowość następcy. Chodzi po prostu o uniknięcie opóźnień. Z doświadczenia wiem że próba kontaktu na ostatnią chwilę może nie przynieść skutku, a kolejni będą syczeć.
7. Dbacie jak o swoje, nie rozkręcacie, nie dłubiecie. Niech służy wielu osobą. Jak kogoś interesuje jakość wykonania to elektronika jest montowana na maszynach, więc jest dobrze. W razie draki mogę wstawić fotkę z wnętrza.

Wstępna instrukcja i mapa menu
https://www.dropbox.com/s/jt53jf61k24al ... l.pdf?dl=0
https://www.dropbox.com/s/84nmzdtrqjunl ... U.pdf?dl=0

--------kolejka
Lowelas2806
Aronia

jurek1978

Re: MSR, testy za friko- komitet kolejkowy

Postautor: jurek1978 » 07 lut 2017, 20:26

Skoro poprzedni temat jest zamknięty to chciałbym zadać tylko kilka prostych, szybkich pytań.
Alarmy - na ile są głośne ?
Można podłączyć 4 sondy termometrów - na każdym można ustawić alarm niskiej i wysokiej temperatury ?
Termometr pokazuje temperaturę z rozdzielczością 0,01 - a o ile można alarm ? 0,01 , 0,1 czy 1,0 ?
No i sam alarm ile czasu trwa ? Do oporu - kilka sekund, przerwa i znowu kilka sekund czy też np. 1 minuta i koniec alarmu ?
Pytania niby banalne ale jak to się mówi - kto pyta ten nie błądzi.
Ceny rozumiem jeszcze nie ma ?

Awatar użytkownika
bolecki
Kontaktowanie:

Postautor: bolecki » 07 lut 2017, 21:24

Czy są głośne, to jest pojęcie względne, ster bimba jak auto z włączonymi światłami
Można podłączyć 4x ds18b20 które mają 0,01st oraz jeden specjalny czujnik 0,001. Wszędzie alarmy ustawiasz 0,01
Alarm trwa do chwili do chwili jego skasowania

Kosztem piątego dallasa pojawiło się wyjście do sterowania grzałką, działa podobnie do RGN. Nie ma jeszcze części wykonawczej (jeden kanał 16A), to jest kwestia ~10dni. Ceny napiszę jutro bo teraz nie pamiętam.

solohan

Postautor: solohan » 07 lut 2017, 21:37

Przedał by sie sterownik "ala" skn, ale 5 lub 6 sond pomiarowych :) takie małe życzenie pod choinke :P

Awatar użytkownika
bolecki
Kontaktowanie:

Postautor: bolecki » 07 lut 2017, 21:42

I co byś z tymi czujnikami zrobił?

Awatar użytkownika
kamilpl82

Postautor: kamilpl82 » 07 lut 2017, 21:54

Po drogach jeździ masa świrów i psychopatów. Pędzą na złamanie karku, nie zważając na nic... Aż czasami trudno mi ich wyprzedzić.

http://domowe-alkohole-forum.pl/

solohan

Postautor: solohan » 07 lut 2017, 22:04

Nie wiem jak inni maja ale u mnie pomiary - keg, bufor,"10", glowica to na skn. Przydało by się dodatkowe dwa, np. jak dla mnie pod olm, plus wyjsce na głowicy,ten nie koniecznie. na 100% brakuje mi jednego punktu pomiarowego, musze "korzystac" z odoatkowego termometru.

Awatar użytkownika
bolecki
Kontaktowanie:

Postautor: bolecki » 07 lut 2017, 22:07

O, to już znacie cene. Wygląda mi na mocną promocję.

aronia

Postautor: aronia » 07 lut 2017, 22:59

Małe sprostowanie - kosztem 6-tego DS-a, bo 5 można podpiąć plus jako 6 ten czujnik z większą rozdzielczością.
Jak jakoś przyjemnie obrobię logi z testów to wrzucę - aczkolwiek skupiałem się głównie na pomiarze ciśnienia i tym czujniku z wyższą rozdzielczością(pozostałe czujniki podpięte pod SKN-a).
Na szybko mogę powiedzieć, że po zmianach ciśnienia w zbiorniku bardzo fajnie widać zmiany zachodzące w kolumnie - więcej jak wrzucę logi z procesu.

jurek1978

Postautor: jurek1978 » 08 lut 2017, 8:10

Podoba mi się bardzo ten termometr. Czyli 1 sonda jest w zestawie i muszę dokupić pozostałe. A jest on w stanie obsłużyć maksymalnie 5 sond ?

Awatar użytkownika
bolecki
Kontaktowanie:

Postautor: bolecki » 08 lut 2017, 9:08

6 (5xDS i 1x mój A25)

jurek1978

Postautor: jurek1978 » 08 lut 2017, 13:26

Jedyny problem u mnie to że mam w kolumnie 3 porty do sond termometrów tych tablicowych - a one mają sondy o szerokości 3mm plus silikon czyli pewnie taki port u mnie ma 5mm. Czyli raczej gilza od DS-a się nie zmieści ?

Awatar użytkownika
bolecki
Kontaktowanie:

Postautor: bolecki » 08 lut 2017, 13:43

Gilzy mają 6mm średnicy. Długość to 50mm

jurek1978

Postautor: jurek1978 » 08 lut 2017, 13:53

Rozmawiałem już z producentem mojej kolumny więc będę jednak wstawiać porty te wkręcane do których i tak się dawno zbierałem. Więc można zamawiać śmiało termometr z sondami. :)

aronia

Postautor: aronia » 11 lut 2017, 2:38

Coś na początek:
log 1.xlsx

W przypadku pytań do pliku zapraszam do dyskusji.
Z uwag to po wprowadzaniu zmian(np. alarm do sondy) i powrocie do ekranu głównego czujnik ciśnienia ma "zachwianie" i po chwili wraca do poprzedniej wartości - z punktu widzenia pomiaru nic to nie zmienia, ale już w zapisanym na karcie pliku może wywołać lekkie zamieszanie przy analizowaniu.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
King Crimson

Postautor: King Crimson » 11 lut 2017, 8:40

Pomiary ciśnienia, i zapisywanie w logu - rewelacja. Tego mi zawsze brakowało.
Jaki interwał masz ustawiony. Bo wydaje mi się mało czytelny ten wykres.
Zauważyłem wahania ciśnienia wewnątrz kolumny. Czyżby to było to co piszesz?
Jaki interwał masz ustawiony? Bo czytelność nie jest najlepsza. Za "gęste" pomiary. Zwłaszcza, że na logu nie ma podanych czasów realnych.
Zastanawiają mnie też te duże skoki temp. na głowicy. Na początku jeszcze rozumiem, ale w środku procesu?
Chyba skuszę się i zapiszę w kolejkę do testów. Oczywiście jeśli to jeszcze jest aktualne?

aronia

Postautor: aronia » 11 lut 2017, 11:05

Interwal zapisów można zmieniać - standardowo jest 5 sekund dlatego wykres wygląda tak a nie inaczej.... odnośnie wachan w głowicy to trzeba by uwzględnić jeszcze ciśnienie atm - minimalne wachania w trakcie procesu, temperatury wody chlodaczej - ' trochę się bawiłem przepływem żeby sprawdzić maksymalną wydajnosc "ubogiego" skraplacza i oczywiście podstawową rzecz czyli wsad - standardowo nie był "typowy" :)
Odnośnie czasów to sa w miarę miarodajne, bo zapis rozpoczynalem albo podczas odlewania wsadu (przez bufor) albo w momencie włączenia grzalek, a konczylem podczas etapu schladzania na SKN-ie (nie wycigalem wszystkiego i nie obieralem pogonow - powód opisany wyzej).

Wysłane z mojego SM-G530FZ przy użyciu Tapatalka

Awatar użytkownika
bolecki
Kontaktowanie:

Postautor: bolecki » 11 lut 2017, 11:10

Aronia, te zachwiania to masz na myśli skoki do 2hPa na początku? Pstrykanie po sterowniku nie powinno mieć wpływu. W ogóle dlaczego dobija ledwo do 1hPa, jak miałeś to ciśnienie podłączone?

-> King, interwał jest 5s, masz tam kolumnę z czasem, a na innych zakładkach nawet są wykresy (z ów czasem)

Awatar użytkownika
King Crimson

Postautor: King Crimson » 11 lut 2017, 11:21

Może to u mnie jakoś ciulowo wyświetla się exel? Ale czasy na jednym wykresie są zaznaczone co 40 minut a na drugim co ponad godzinę. A sam wykres jest tak ścieśniony że czytelny tylko z grubsza. I nie mozna tego rozciągnąć. No może ja nie umiem tego rozciągnąć.
Wykres 1.JPG

Wykres 2.JPG

log.JPG
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

aronia

Postautor: aronia » 11 lut 2017, 11:48

Rozciagnij kolumnę z czasem - pomiar co 5 sekund :)
Te wysokie na początku to pikii od 3 krotnego zalania, później przy wejściu na stabilizację dobija przewaznie do około 10 i obniża się w trakcie stabilizacji w okolice 7 na nienapelnionym buforze - po napełnienia stabilizuje się w okolicach 8. Później to już wachania zależą od prędkości odbioru, zmiany mocy grzewczej i stanu napełnienia bufora.
Ogólnie pomiar może się przydać osobom które nie mają wziernika, bo zalanie widać jak na dłoni, a i alarm można ustawic - połączenie tego do zarządzania grzałką i odejmowanie mocy/ wyłączanie grzania i mamy nowe możliwości.

Wysłane z mojego SM-G530FZ przy użyciu Tapatalka
P.S. Dobija do 20 hPa tylko przy zapisie na karte jest przesuniete.

Wróć do „Elektronika”