Kupno dobrej kolumny w pełni automatycznej dającej bardzo dobry produkt

Główne części aparatu rektyfikacyjnego.
moonshine1990

Kupno dobrej kolumny w pełni automatycznej dającej bardzo dobry produkt

Postautor: moonshine1990 » 17 sty 2017, 12:03

Witajcie, poszukuję dobrej kolumny rektyfikacyjnej. Od kilku lat wraz z kilkoma znajomymi mieszkamy i pracujemy w jednym ze skandynawskich krajów i nie ukrywam, że od czasu do czasu lubimy się napić. W związku z tutejszymi cenami alkoholu każdej naszej wizycie w Polsce towarzyszy zakup bimbru, ale w związku z licznymi problemami (wzrost zapotrzebowania na miejscu, coraz rzadsze wizyty w kraju, duża rozbieżność jakości bimbru w zależności od miejsca zakupu, problem z transportem) postanowiliśmy sami produkować bimber na miejscu. Interesuje nas sprzęt w pełni automatyczny, i bardzo zależy nam na dobrym smaku wyrobu (wiem że w dużej mierze zależy od zacieru, ale do tego dojdziemy z czasem). Zacząłem przeglądać forum, ale tutaj większość kolumn wymaga sporej ilości przeróbek/ dużej ilości czasu przy obsłudze. Przejrzałem oferty kilku producentów, i byłbym wdzięczny za fachową opinię. Kolumny które nas zainteresowały:

1) http://destylatory.sklep.pl/index.php?i ... er=product

2) http://www.allegromat.pl/aukcja189922

3) http://www.allegromat.pl/aukcja189919

4) http://destylaty.pl/sklep/de50-automat-standard/

5) https://alkohole-domowe.pl/product-pl-8 ... tomat.html

Z tym że producent kolumn z nr 3 i 4 na stronie internetowej pisze: "Z powodu braku stabilizacji kolumny (reflux-u, poprzez otwarcie max zaworu iglicowego) destylat odbierany w czasie procesu będzie miał różną moc i smak. Od najmocniejszego na początku i z najsłabszym smakiem, do najsłabszego z najintensywniejszym smakiem i zapachem. Z tego względu zalecamy odbiór ciągły ale w różne naczynia (np. w pojemniki 0,5 litra) aby po procesie wyodrębnić środkową część która będzie spełniała nasze oczekiwania smakowe (tak zwany gon, serce), " , co nie ukrywam byłoby dosyć uciążliwe. Maszyna będzie używana pewnie 2-3 razy w miesiącu, nie potrzebujemy kegów 250 litrowych.

Będę wdzięczny za poradę i pomoc w doborze kolumny, ewentualnie za polecenie jakiegoś sprawdzonego modelu/producenta.
Kłaniam się i dziękuje

Troglo-B

Re: Kupno dobrej kolumny w pełni automatycznej dającej bardzo dobry produkt

Postautor: Troglo-B » 17 sty 2017, 13:29

to się tyczy do destylatow smakowych z owoców itp. jeśli idzie o rektyfikat to pełen automat, tak bynajmniej wnioskuje

moonshine1990

Postautor: moonshine1990 » 17 sty 2017, 15:38

To jaką kolumnę w pełni automatyczną warto kupić?

Po przeanalizowaniu forów, wachamy się między następującymi maszynami:

1) http://www.allegromat.pl/aukcja190442 (aabratek duży od franzmaster; z tym że z opisu widać że to nie pełen automat)

2) https://alkohole-domowe.pl/product-pl-8 ... tomat.html (po filmie na youtubę widze że to pełen automat, pytanie czy produkt jest dobry)

3) http://www.destyluj.pl/destylator_maxi.html (całkowicie inne podejście do tematu, nie potrzeba podłączać wody)

4) http://destylatory.sklep.pl/index.php?i ... er=product (wydaje się topowa, ale nie ma OLM)

5) http://stalowkasklep.pl/kolumna-aabrate ... p-754.html ( bardzo duże możliwości rozbudowy, pytanie czy uzyskamy pełną automatykę (tzn czy np tak jak w przypadku linku nr 2 będzie pomiar ciśnienia atmosferycznego)

Najbardziej skłaniam się ku kolumnie z linku nr2, później link nr 5 (z dołożeniem OLM i większej liczby czujników do sterownika)
Czy użytkuje ktoś może kolumnę z linku nr 3 (z destyluj pl.)? będę wdzięczny za wszelkie wskazówki, pozdrawiam

aronia

Postautor: aronia » 17 sty 2017, 16:43

Odnośnie 3 to porównaj sobie prędkość odbioru z pozostałymi - bez chłodzenia wodą nawet nie ma mowy o dorównaniu. Czy według Ciebie jest to automat - jakiś odbiór przedgonów, pogonów etc?
Odnośnie 5 to przelicz czy rozbudowa i dodawanie kolejnych modyfikacji(złacza SMS, bufor, wziernik, dodatkowe EZ) nie skończy się drożej niż już gotowy sprzęt z tym wszystkim oraz lepszym sterownikiem, bo ten który jest to tylko E-Arc i regulator mocy z 2 termometrami.
Odnośnie 1 - mógłbyś napisać dlaczego twierdzisz, że
z tym że z opisu widać że to nie pełen automat
.
To może ja zadam Ci zasadnicze pytanie - jak prowadzisz proces i czy chciałbyś, aby sterownik zrobił to za Ciebie dokładnie w ten sam sposób czy oddasz mu całkowicie kontrolę nad procesem i on ma to zrobić po swojemu z utrzymaniem możliwie najwyższej jakości otrzymywanego produktu.

moonshine1990

Re:"Aronia"

Postautor: moonshine1990 » 17 sty 2017, 17:49

W opisie aukcji z linku 1 producent informuje o konieczności ustalania warunków pracy przed procesem. O ile ja staram się zagłębiać w proces produkcji, o tyle wiem, że nie zawsze ja będę nadzorował pracę kolumny. Wolelibyśmy zainwestować w kolumnę której obsługa ogranicza się do włączenia/wyłączenia, odbierania poszczególnych części destylacji (zmiana naczyń na przedgon, serce i pogon). Bardzo spodobało nam się video z pracy kolumny z linku 2. Przy obsłudze kolumny nie będzie ktoś stał przez cały proces, tzn będzie w pomieszczeniu obok i będzie od czasu do czasu kontrolował proces, stąd też zależy nam na zabezpieczeniach, np przed grzaniem w przypadku nagłego braku wody. Dziękuje, za każdą informację i pozdrawiam

aronia

Postautor: aronia » 17 sty 2017, 19:07

Fragment:
DESTYLATOR MOŻE SAMODZIELNIE PROWADZIĆ I KOŃCZYĆ PROCES, CO DOTĄD BYŁO NIE OSIĄGALNE W TEJ KLASIE CENOWEJ SPRZĘTU.
W TYM CELU NALEŻY POPROWADZIĆ PIERWSZY PROCES POD NADZOREM UŻYTKOWNIKA I USTALIĆ KILKA PARAMETRÓW.
;)

Troglo-B

Postautor: Troglo-B » 17 sty 2017, 21:35

niby wszystko fajnie automat włączasz i wyłączasz i gotowe ale ja tam lubie powąchać po dotykać zaworków ustawiać prędkość i takie tam obcowanie z przyrodą.Może dlatego że niemam awtomata na razie.A wiem że nie na temat ale się tak rozmażyłem :mrgreen:

aronia

Postautor: aronia » 17 sty 2017, 23:38

I ja Cię w pełni rozumiem :D I dlatego np. SKN jako sterownik bardzo mi osobiście odpowiada - bo jeśli poznasz zasady działania, zrozumiesz jak dany parametr/funkcja działa to daje bardzo duże możliwości modyfikacji :) nawet w trakcie procesu. A nie, że naciskam guzik i nic nie mogę zrobić do końca, bo on wszystkim steruje - owszem jak trzeba to dokończy za Ciebie pilnując stabilnej temperatury, przejdzie do odbioru pogonu i wyłączy grzałki na koniec.
Owszem są jeszcze bardziej rozbudowane sterowniki, ale ich cena...

Mak

Postautor: Mak » 20 sty 2017, 18:39

BimbrownikNI

Re: RE: Re: Kupno dobrej kolumny w pełni automatycznej dającej bardzo dobry produkt

Postautor: BimbrownikNI » 20 sty 2017, 19:07

Mak pisze:A co powiecie o tym sprzęcie?
https://www.olx.pl/oferta/destylator-11 ... 3754491486

To nie jest automat. za 9.5 tys kupisz pełny automat od plipka na zbiorniku 100l ze sterowaniem na pilota dotykowego.

Sent from my SM-T580 using Tapatalk

Mak

Postautor: Mak » 21 sty 2017, 23:08

Znajomy ma podobną tylko OVM i wszystko idzie automatycznie.
Więc dlaczego to nie automat?

BimbrownikNI

Postautor: BimbrownikNI » 22 sty 2017, 0:33

Nie chce się kłócić. Mam kolumnę ze sterownikiem boleckiego i plipka. Znam różnice wiec jeśli ktoś nie zna plipka systemów automatycznych nie będzie wiedział o czym mowie. Ten producent postawił na sterownik tylko pod swoje systemy. Bolecki produkuje ogólno dostępne. Żebyśmy się rozumieli,boleckiego sterownik pomaga i przeprowadza przez proces ale to nie automat ze nastawiasz opóźnienie szykując kolumnę i nastaw dzień wcześniej i odbior dzieje się bezobslugowo. Dosłownie włączy się i zacznie proces. Jest wiele innowacji ale ja jestem tylko szarym użytkownikiem.

Mak

Postautor: Mak » 24 sty 2017, 9:43

Dzięki za odpowiedź. Gdybyś mógł jeszcze trochę więcej opisać różnic w obu sposobach sterowania byłbym wdzięczny

BimbrownikNI

Postautor: BimbrownikNI » 24 sty 2017, 9:51

Jestem na tablecie w terenie ale jak wrócę do domu postaram się napisać. Załączam nie znam sie na całych nowinkach obu sterowników. mogę ci powiedzieć jak to wygląda z punktu widzenia użytkownika. Moja rada jest jedna. Jeśli masz 10tys do wydania na kolumnę to nie zastanawiaj sie zastanawiaj tylko zadzwoń do Piotra z pracowni metalo plastycznej Wytłumaczy Ci wszystko zapewne lepiej niż ja. i uwierz mi nie ma podejścia typowo zeby sprzedać.

BimbrownikNI

Postautor: BimbrownikNI » 24 sty 2017, 20:25

Wiec tak kolumna z pracowni metalo plastycznej ma automatyke jakiej nie widziałem jeszcze na forum. Ja dziś robiłem proces. Wszystko wcześniej naszykowane. Włączyłem prąd i wodę i start na pilocie i poszedłem do drugiego pokoju. EZ od wody sam sie załączył nie do ustalonej temperatury ale kiedy czujnik wykryl opary na głowicy. Zaczyna się zalewanie. Po zalewaniu masz 4x stabilizację i odbiór przedgonow. Potem juz masz odbiór serca az do momentu jak w kociolku bedzie temp 99C. Steriwnik utzymuje srala temp na 10 polce do konca procesu. Pogony odbierasz z bufora po procesie. Caly czas monitorujesz prace z pilota, nie musisz być przy kolumnie. Jak sie bardziej zapoznasz z obsługą możesz zmieniać ustawienia do woli. Mój skn to v1.5 ale czytałem o nowym v2.. i nadal nie jest to automat.

Awatar użytkownika
Eldier

Postautor: Eldier » 25 sty 2017, 14:41

Osobiście nie używałem SKNa, ale powiedz mi co ma sterownik od plipka, a skn nie ma? Bo z tego co napisałeś, to woda włącza kiedy ustawisz ileś tam na jakiejś czujce - nie pamiętam której, co za różnica czy będzie to temp od oparów czy same opary, tak z punktu widzenia użytkownika? Zalewać też zalewa, stabilizuje, przedgon odbiera, jedyne co musisz zrobić to przepłukać OLM - nie wiem jak to zrobił plipek ale chętnie przeczytam, utrzymuje stabilna 10tą, jak wg Twoich wytycznych proces się zakończy to nawet pogon odbierze z LMa, możesz ustawić jak u plipka w zbiorniku 99. Jak dobrze ustawisz prędkość początkową to nawet redukcji za bardzo nie potrzeba.

Najlepiej żeby użytkownicy skna się wypowiedzieli.

A jeszcze powiedz jaką masz średnią wydajność z procesu w h, ile ml zaczynasz, ile kończysz, ile urobku itp.

BimbrownikNI

Postautor: BimbrownikNI » 25 sty 2017, 14:59

Wiec średnicę mam chyba 70mm mowie chyba bo nie jestem pewien. Jak zamawialem istotne dla mnie było wielkość kotła 100l i wysokość max 225cm aby wszystko sie zmieściło. Reszta została dobrana pod to.. Co do czego ma czego nie ma, jak pisałem ja mam skn v1.5 podobno nowy jest bardziej rozbudowany.. Główna zaleta jest pilot a teraz również aplikacja na androida do sterowania procesem. parujesz bluetooth głównej skrzynki sterownika z tel lub tabletem i masz przez aplikacje wglad i stwrowanie calym procesem. Mozesz odnierac automatycznie możesz maulanie. Nie wiem jak nowy skn ale stary miał wadę ze jak zabrakło prądu zaczynał proces od nowa i trzeba było go przestawiać ręcznie do ostatniego procesu. Tu nie ma tego problemu. Jeśli proces zostanie przerwany sterownik sam zacznie od ostaniego procesu. Jak pilot lub aplikacja sie zawiesi , rozladuje , brak zasiegu sterownik sam automatycznie dokonczy proces. Jest masa nowinek które dopiero odkrywam na nim, fakt jest ze oni zaprojektowali ten sterownik do swoi potrzeb , tak jak cezary. Ma zaawansowany automat ale nie wypuszcza go poza swoje maszyny. SKN boleckiego został zaprojektowany pod ogólno dostępny rynek wiec to zupełnie co innego.

Co do ilości produktu miałem wczoraj nastaw 17% surówki 50l. Wyszło 600ml przegonow, 7l serca , 3l pogonowl, proces leciał pełnym automatem. Za dwa tyg następna partia tym razem 100l surówki i ciut inne ustawienia. zobaczymy efekt.

Mak

Postautor: Mak » 25 sty 2017, 16:04

Nie wiem co skn robi po przerwaniu zasilania. Ale te inne rzeczy zrobi. No oczywiście nie ma pilota itd. A maszynki są podobne i różnią się grubością wysokością jeziorkiem ale to wszystko da się ustawić czasami. Przepłukanie olm można zrobić dwoma elektrozaworami i trójnikiem. Ale czy na pewno trzeba płukać? przecież lżejsze frakcje powinny polecieć do góry?

aronia

Postautor: aronia » 25 sty 2017, 16:50

W porównaniu do Twojego opisu owszem jakieś różnice są, ale żeby były aż tak duże:
- uruchomienie wody po dotarciu do głowicy vs uruchomienie wody na podstawie czujnika w kolumnie - różnica w czasie maks 2 min czyli góra 3l wody, ale można też odpowiednio poprzestawiać ustawienia i wyjdzie na to samo, ale chyba lepiej jak trochę wcześniej, żeby zdążył się napełnić skraplacz(przy niewielkim przepływie chwile to trwa).
- zalewanie - niestety nie podałeś szczegółów, więc na razie tutaj nie porównujmy,
- stabilizacja i odbiór przedgonów x4 vs etap stabilizacja i etap odbiór przedgonów w którym możesz ustawić ilość czas, ilość powtórzeń, czas stabilizacji pomiędzy powtórzeniami i po ostatnim odbiorze
- odbiór serca do 99 w zbiorniku na podstawie temperatury dnia odczytanej przez sterownik vs odbiór serca na podstawie temperatury odczytanej przez sterownik, a parametr zakończenia do wyboru z kilku opcji m. in. temperatura w zbiorniku, czas zamknięcia zawór odbioru itp
- odbiór pogonów z bufora vs odbiór pogonów z głowicy(podobnie możliwość wybrania kilku opcji)
Na razie przewaga to pilot i te wszystkie funkcje zdalnego sterowania - ale jeśli ma być pełnym automatem - to po co Ci to przecież po włączeniu proces powinien być przeprowadzony od początku do końca, a wciśnięcie guzika jak w ekspresie do kawy to chyba nie problem. Jak sam napisałeś zalałeś wsad, podłączyłeś prąd i wodę czyli jednak też musiałeś podejść do maszyny - to przy okazji można też wcisnąć guzik jak jest się obok.
Odnośnie tego:
Jak się bardziej zapoznasz z obsługą możesz zmieniać ustawienia do woli.
- to tyczy się każdego sterownika - to że ustawienia producenta sprzętu nie każdemu odpowiadają to chyba oczywiste - jak się zrozumie proces i zależności pomiędzy ustawieniami to na prawdę jest sporo możliwości.
Odnośnie tego:
Mój skn to v1.5 ale czytałem o nowym v2.. i nadal nie jest to automat.
- i tutaj niestety jest problem, że nie miałeś kontaktu z nowszą wersją z najnowszym oprogramowaniem, bo i wersja oprogramowania ma spore znaczenie.
Odnośnie rozładowywania się baterii w pilocie i dokończenia procesu to SKN też sam zakończy(mimo, że nie ma pilota ;) )
Jak rozumiesz powrót do procesu po braku prądu - przecież tutaj bezpośrednie wznowienie bez ponownej stabilizacji spowoduje niestabilność pracy.
Jeśli możesz to zmierz tą średnicę albo podaj moc grzewczą jaka była podczas procesu, bo sporo nam to wyjaśni.
P.S. Zmierz może zawartość pogonów % z bufora, bo może nie opłaca się jej nawet zbierać, bo nie ma % albo ma więcej zanieczyszczeń niż %. 225 cm przy zbiorniku 100l z buforem i OO - wysokość wypełnienia chyba musiała ucierpieć na tym.

BimbrownikNI

Postautor: BimbrownikNI » 25 sty 2017, 17:02

Grzanie 2x2kw. Idealnie bylo by 3x2kw ale moja instalacja tego nie zniesie. Rozruch i zalewanie potem praca jedna grzałka pełna moc druga 20%. Pogonow nie mierzyłem % ale sprawdzę i sprawdzę szerokosc kolumny. Wypełnienie Cu na buferze reszta 110cm wypełnienie Ko..wcześniej miałem kolumnę w Thor elite na tej wysokości i nie było problemu. Zbiornik 100l a 60l różni sie tylko 4cm wysokości , jest bardziej szeroki.

Sent from my SM-G935F using Tapatalk

Wróć do „Kolumny, głowice, zbiorniki, ogrzewanie”