Zbiornik z płaszczem keg w kegu

Główne części aparatu rektyfikacyjnego.
Awatar użytkownika
pretender

Zbiornik z płaszczem keg w kegu

Postautor: pretender » 25 sty 2016, 16:54

Jako, że miałem wolny dzień :-) , do tego wolny keg 50l (nie wiem, euro czy din - ten wyższy i węższy) oraz odratowany z zapomnienia powiększony keg 30 (do 60l) postanowiłem zabrać się za zbiornik w płaszczu - keg-w-kegu. Góra 30 wycięta, zbiornik główny mieści się w płaszczu. W 50 obcięty rant dolny oraz częściowo gorny, pozostawione tylko uchwyty.
Na wlew chciałem wykorzystać rurę 204, czy zastosować wiekszy otwór?
Wstepnie plaszcz posiada spust centralnie od spodu, ale nie wiem czy nie zmienię na boczny.
Do ustalenia pozostałe elementy.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

boxer1981228

Re: Zbiornik z płaszczem keg w kegu

Postautor: boxer1981228 » 25 sty 2016, 21:25

Zrób spust zawartości zbiornika minimum 2 cale. Przy mniejszych średnicach i bardzo gęstych wsadach może być problem z opróżnianiem. No i chyba lepiej dać spust boczny, który nie wymaga kolanka co może powodować dodatkowy zator. Na dodatkowy wlew rura 204 w zupełności wystarczy.

Awatar użytkownika
pretender

Postautor: pretender » 26 sty 2016, 19:48

2 cale fajnie, ale zabija ceną.
Końca tygodnia mam czas na decyzję co, jak i dlaczego.
Jeśli macie jakieś sugestie, piszcie.

Awatar użytkownika
Eldier

Postautor: Eldier » 27 sty 2016, 8:51

Cena zaporowa, ale nie będziesz się wkur... Moim zdaniem pełnoprzelotowy półtora cala jest za mały i przy wlaniu dość gęstego zacieru z śrutą lubi się zapchać, nie mówiąc już o jakiejś pulpie owocowej... Druga sprawa czy planujesz dodatkowy wlew czy bezpośrednio przez górę będziesz wlewał. A jaką grzałkę? Na ten moment nie kojarzę nic więcej co byłoby istotne.

Awatar użytkownika
pretender

Postautor: pretender » 27 sty 2016, 10:08

Z tą ceną zaporową to przesadziłem. W casto o ile się nie mylę coś ok 70 zł. Grzałka standard 2x2kW z KO, wlew jeden, z rury fi 204. Jak widac na zdjeciach, keg wewnętrzny nie będzie na całej wysokości podgrzewany, dlatego zastanawiałem się, czy w górnej części płaszcza j ie pospawać rury np fi 50, jako zbiornik na wodę, ktora zwiększy objętość. Płaszcz grzałby całą wysokością. Na górze tej rury dać zawór ciśnieniowy.

Awatar użytkownika
Eldier

Postautor: Eldier » 31 sty 2016, 19:28

Wrzucam cały folder, bo forum mi rozmiar fotek blokuje:
https://www.dropbox.com/sh/nqvaawr2igeg ... kV7oa?dl=0

Wydaje mi się że uwzględniłem wszystkie istotne rzeczy, jakbyś miał jeszcze jakieś pytania czy wątpliwości to wal, jak będę wiedział to pomogę :)

Awatar użytkownika
pretender

Postautor: pretender » 31 sty 2016, 20:05

Dzięki bardzo!
Podobnie sobie wymyśliłem, aby poduszkę w rure wrzucić. Jak się okazuje, działa to bardzo dobrze. Jeszcze ustalić wielkość tej poduszki. Ale najpierw objętość płaszcza.

Awatar użytkownika
Eldier

Postautor: Eldier » 31 sty 2016, 20:49

Z tego co pamiętam to płaszcz ma 18l, ale czy to się tak dobrze sprawdza to nie wiem - kilka rzeczy już mi przywarło... Moim zdaniem warto przyspawać szpilki do wlewu, bo tak mam w drugim zbiorniku i jest to dużo wygodniejsze, tutaj są "luźne" śrubki. Grzałka jak najbardziej ok :) Ja mam 3x2kW, ale używam tylko przy rzadkich wsadach, bo przy gęstym temperatura nie nadąża się rozchodzić i trzeba grzać 4kW albo nawet mniej.

Awatar użytkownika
pretender

Postautor: pretender » 31 sty 2016, 21:00

Ktoś pisał, że za dużą mocą nawet w płaszczu nie można grzać. Pospawam to zmierzę. Co do mocowania, to jeśli talerzyki wytnę z blachy 5 to nagwintuje otwory.

boxer1981228

Postautor: boxer1981228 » 13 sie 2016, 12:09

Witam,

Podepnę się pod temat zbiornika w płaszczu. Ktoś ma pojęcie co spowodowało zniszczenie grzałki? Grzałka była założona nowa i zrobiła może 10 przebiegów.

Obrazek

I jak temu ewentualnie zapobiec.
Pozdrawiam
Box

Awatar użytkownika
King Crimson

Postautor: King Crimson » 13 sie 2016, 13:18

Zniszczenie grzałki spowodowała woda, a raczej zawarte w niej składniki mineralne, które osadzając się na grzałce w mikroporach spowodowały efekt widoczny na zdjęciu. Jeśli to grzałka w płaszczu to wymień wodę w płaszczu na destylowaną/demineralizowaną
i po kłopocie.
P.S. Mnie tak swego czasu poszły dwie grzałki. Dopiero rozmowa z fachowcem, który wykonuje takie grzałki pozwoliło rozwiązać problem.

Wróć do „Kolumny, głowice, zbiorniki, ogrzewanie”