Jakie wybrać złącza w aparaturze?

Główne części aparatu rektyfikacyjnego.
aronia

Jakie wybrać złącza w aparaturze?

Postautor: aronia » 11 sie 2016, 21:27

Przymierzasz się do zakupu i zastanawiasz się na wyborem złącz w kolumnie: wywijki, kołnierze, SMS-y, CLAMP-y, itd - z jednej strony istotna jak zawsze cena, z drugiej wygoda obsługi i łatwość montażu.
I mamy kolejny dylemat - co wybrać?
Zapraszam do dyskusji i dzielenia się doświadczeniami - szczególnie osoby, które miały styczność z kilkoma rodzajami złącz.

Awatar użytkownika
pretender

Re: Jakie wybrać złącza w aparaturze?

Postautor: pretender » 11 sie 2016, 21:49

Przeszedłem przez kołnierze, wywijki, a teraz mam clampy. Z doświadczenia powiem, że nie wróciłbym do wywijek i kołnierzy. I cena nie gra roli, tc najdroższe ale komfort montażu najważniejszy. Nie miałem jeszcze sms, dlatego następna kolumna będzie właśnie na nich. Przy clampach problemem jest utrzymanie jedną ręką dużej i ciężkiej kolumny. Poza tym mam clampy własnej produkcji, cenowo rewelacja, ale jest jeden minus. Mianowicie uszczelka, oczywiście silikonowa, jest płaska, bez przetłoczeń. Potrafi się przesunąć, i probleme jest ustawienie wszystkiego razem do kupy. Z dwoma pierwszymi wariantami - never! Kręcić śrubkami, tyloma śrubkami, brrrrr. Fakt, taniej, ale czy wygodniej i szybciej?
Ale zależy co kto lubi. Są tacy, którzy przyoszczędzą, ale wolałbym poczekać np miesiąc i dołożyć do tc lub sms.
To tyle ode mnie.

Awatar użytkownika
Eldier

Postautor: Eldier » 12 sie 2016, 13:18

Również przeszedłem przez wywijki i za nic na świecie do nich nie wrócę. Obecnie pracuje na SMSach i teraz już nie widzę innej możliwości.
Wywijki jeszcze ujdą jak ktoś skręciłby kolumnę i jej nie ruszał, tylko zmieniał wsad w zbiorniku, a jak trzeba rozkręcać po procesie to stanowcze nie!

Troglo-B

Postautor: Troglo-B » 12 sie 2016, 15:37

tak jak piszesz Eldier sms i jest wygoda też miałem skręcane śrubami na i skręcanie rozkręcanie za każdym razem to była porażka

Szlumf

Postautor: Szlumf » 12 sie 2016, 17:30

Skoro temat jest dla początkujących to ja przekornie zaproponuję odejście od "pancernych" rozwiązań. Majsterkowicze niech to przekalkulują.
Kolumna z rur szklanych czy rynien nierdzewnych lub jak ktoś woli miedzianych i złącza kielichowe ewentualnie dodatkowo uszczelnione rękawem silikonowym. Podobno oryginalne uszczelki nadają się do naszego hobby ale atestu nie widziałem więc wolałem zastąpić silikonami. Obecnie, w swoich szklanych, stosuję tylko rękawy silikonowe bez kielichów ale kolumnę mam przymocowaną uchwytami do rur do deski. Rękawy nie wymagają klejenia do kolumny a ich odwinięcie i wyjęcie segmentu kolumny jest szybkie i proste. Elementy rynnowe - redukcja, łącznik - stosuje do połączenia z kotłem i skraplaczem.

aronia

Postautor: aronia » 17 sie 2016, 8:04

Osobiście przeszedłem od połączeń gwintowanych(mufa, nypel) przez samoróbki kołnierzy, SMS-y, złącza CLAMP i DN. O ile tak jak napisał eldier nie ma konieczności częstego rozkręcania i skręcania tych wszystkich śrubek to kołnierze i połączenia gwintowane można jakoś przeżyć(aczkolwiek chociaż 1 sztuka SMS-a/CLAMP-a która łączy najczęściej rozkręcane połączenie już daje mega komfort np. połączenie zbiornika z kolumną gdy nie ma dodatkowego wlewu).
Jeśli jednak do każdego procesu sprzęt składamy z części i po procesie rozkładamy to jednak szkoda byłoby mi czasu na każdorazowe rozkręcanie i skręcanie wszystkich śrubek. Złącza SMS po delikatnym ochłodzeniu spokojnie można odkręcić bez użycia jakiejś specjalnej siły, a czasem nawet na gorąco nie ma większego problemu. A dodatkowym atutem jest możliwość dowolnego ukierunkowania poszczególnych elementów względem siebie - potrzeba, żeby głowica była na lewo względem zbiornika nie ma problemu, potrzeba na prawo zaraz jest :D

Awatar użytkownika
Nowitcky

Postautor: Nowitcky » 29 paź 2016, 11:57

Mowa tu o złączach SMS CLAMP ...a ja zapytam o szybkozłączki do węża z wodą . Chciałbym mieć na stałe końcówki węża podłączone do chłodnicy a potem szybko podłączać /rozłączać za pomocą szybkozłączek . Byłem w kilku sklepach z takimi akcesoriami i nie widzę tego o co mi chodzi .Wszędzie mi oferują plastykowe złączki do węży ogrodowych.

Awatar użytkownika
pretender

Postautor: pretender » 29 paź 2016, 12:03

Pomyśl nad wężykami w oplocie. Wiem, że to nie szybkozłączka o której piszesz, ale montaż jest równie szybki, koszt niezły.

Troglo-B

Postautor: Troglo-B » 29 paź 2016, 16:30

Nowitcky pisze:Mowa tu o złączach SMS CLAMP ...a ja zapytam o szybkozłączki do węża z wodą . Chciałbym mieć na stałe końcówki węża podłączone do chłodnicy a potem szybko podłączać /rozłączać za pomocą szybkozłączek . Byłem w kilku sklepach z takimi akcesoriami i nie widzę tego o co mi chodzi .Wszędzie mi oferują plastykowe złączki do węży ogrodowych.

no kurna ja mam takie metalowe zamontowane , to są chyba z powietrza pewnosci nie mam ale jak nacisniesz na sklep to tam na tych głównych zdjęciach możesz se je zobaczyć

Troglo-B

Postautor: Troglo-B » 29 paź 2016, 16:41

Obrazek

o takie coś ci chodzi? to musisz w sklepie z pneumatyka albo castorama też mają

Awatar użytkownika
Nowitcky

Postautor: Nowitcky » 29 paź 2016, 18:04

Chodzi mi o coś takiego
szybkozłączka.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

lolek78

Postautor: lolek78 » 29 paź 2016, 19:48

Tylko trzeba uważać bo są z zaworkami i miałem problem w zimie bo u mnie sprzęt stoi w nieogrzewanym pomieszczeniu ogrzewam tylko jak robię robotę

Troglo-B

Postautor: Troglo-B » 29 paź 2016, 20:40

no przecież to jest to samo tylko te co ja pokazałem są gwintowane z drugiej strony ale zasada łączenia ta sama :idea:

Awatar użytkownika
Nowitcky

Postautor: Nowitcky » 30 paź 2016, 7:39

Dzięki panowie za pomoc .Złączki pneumatycze to jest to czego szukałem , oglądałem w necie , są też takie z końcówkami typu "króciec" pasujące do węży . Człowiek głupi -jak woda to szuka w hydraulice.
lolek78 pisze:Tylko trzeba uważać bo są z zaworkami i miałem problem w zimie bo u mnie sprzęt stoi w nieogrzewanym pomieszczeniu ogrzewam tylko jak robię robotę

Ten sprzęt jak wyczytałem działa w zakresie temperatur : -15/+80 C .To widocznie nie za ciepło masz w tym pomieszczeniu :P

lolek78

Postautor: lolek78 » 30 paź 2016, 8:05

Zaworek działa tak że nie schodzi woda i rozsadziło mi chłodnice lidberga mróz robi swoje a jak psocę to dogrzewam mam takie pomieszczenie że nie muszę składać sprzętu za każdym razem ale nie ma w nim ogrzewania

Wróć do „Kolumny, głowice, zbiorniki, ogrzewanie”