Jakie wybrać grzanie do kega/aparatury?

Główne części aparatu rektyfikacyjnego.
aronia

Jakie wybrać grzanie do kega/aparatury?

Postautor: aronia » 11 sie 2016, 21:13

Przymierzasz się do zakupu keg albo całego aparatu i już na starcie pojawia się pytania:
- jakie wybrać grzanie elektryczne czy może gazowe?
- jeśli elektryczne to jaka grzałka: jaki materiał, jaki sposób montażu, ile włókien: pojedyncza, podwójna, a może potrójna. I chyba najważniejsze - jakiej mocy? Jeśli grzałka to samodzielnie czy w zestawie z regulatorem?
Zapraszam do dyskusji i podzielenia się własnymi doświadczeniami.

Awatar użytkownika
pretender

Re: Jakie wybrać grzanie do kega/aparatury?

Postautor: pretender » 11 sie 2016, 21:58

Pracowałem tylko na prądzie, .... i pozostanę tylko przy prądzie. Do do mocy, ilości i rodzaju grzalek to w zależności od dostępnej mocy tzn kW. Cena grzałki jest niska, dlatego pominę ilość grzałek. 3x2kW optymalnie przy kolumnach do fi 76. Ważna jest również pojemność boilera, aby rozgrzewanie nie trwało wieki. Uważam, że lepiej korzystać z grzałek x x 2kW. Niektórzy, znów oszczędzając, kombinują, że będą pracować bez regulatorów. Wg mnie lepiej przekręcić moc na regulatorze. Czemu? Np w blokach można zapomnieć o tym, że grzałka 2kW będzie miała faktycznie te 2kW. Okaże, się, że założona moc będzie nieosiągalna.

KS2507

Postautor: KS2507 » 12 sie 2016, 10:25

Osobiście uważam że zasilanie gazem stosuje się w ostateczności jeśli nie ma innej możliwości, a jeśli jest wybór to tylko grzałki.
Zasilanie grzałką elektryczną jest;
-łatwiejsze
-wygodniejsze
-dokładniejsze
-a co najważniejsze bezpieczniejsze
-koszty są porównywalne
Grzałki powinno się stosować z stali nierdzewnej, montowane w mufie 5/4 lub 6/4 do tego osłona i przewody nie dyndają nie ma obaw o porażenie prądem.
Co do wielkości grzałek to tylko ograniczenie przyłącza lub instalacji, czym większa moc grzałek tym krótsze rozgrzewanie.
Obecnie w zbiorniku 100L mam grzałki ok 10kw 400V, 90L rozgrzewam w ok 45min :)

Awatar użytkownika
Eldier

Postautor: Eldier » 12 sie 2016, 13:14

A ja jak zwykle w opozycji :D
Uważam że grzanie prądem faktycznie jest fajne, zgadzam się ze wszystkim co koledzy wyżej napisali, ale...
Gaz wybacza gęstość tego co wlewamy i tu jest chyba jedyny jego atut, oczywiście dla osób niestosujących płaszcza grzewczego. Spokojnie można przerabiać dość gęste zaciery bez śruty, niesklarowane, mętne z resztkami miąższu nastawy owocowe. Tutaj warto zwrócić uwagę na jakość taboretu. Ja kupiłem 7,5kW bez bajerów i jakbym miał kupować drugi raz to bym dołożył i wziął jakiś z wyższej półki. Reduktor też lepszy, bo mój po jakiś 15 butlach zaczął przepuszczać.

Moim zdaniem 6kW to takie minimum jeżeli ktoś dysponuje odpowiednim przyłączem. 45l rozgrzewa się (20-88*C) równo w pół godziny. Regulator jak najbardziej przydatny, ale jak ktoś chce przyoszczędzić to może z czasem dokupić.

Awatar użytkownika
pretender

Postautor: pretender » 12 sie 2016, 14:33

Opozycjonista .... :-) poprawnie skonstruowany kocioł z płaszczem nie przypali wsadu.

Troglo-B

Postautor: Troglo-B » 12 sie 2016, 15:40

dwoma rękami podpisuję się pod tym co KS2507 napisał

Szlumf

Postautor: Szlumf » 12 sie 2016, 17:02

Tylko elektryka. Bezpieczeństwo jest najważniejsze.
1. Wyłącznik główny łatwo dostępny ale poza bimbrownią czyli poza obszarem narażonym na wybuch oparów.
2. Grzałki ze stali nierdzewnej. Miedź może korodować (elektrokorozja) i oddawać niechciane rzeczy do nastawu. Mi skorodowały kołnierze oporowe i kocioł zaczął przeciekać.
3. Grzałki o jak największej powierzchni czynnej jeżeli zamierzamy gotować bez płaszcza nie tylko cukrówkę.
4. Do owocówek bez kotła z płaszczem warto przystosować zasilanie grzałek albo do pracy równoległej z regulatora mocy albo do szeregowej zasilanej bezpośrednio.
Przy okazji zapytam.
Stosuje ktoś może grzałki do powietrza w kotle? Teoretycznie nic się z nimi nie powinno dziać a są takie do samodzielnego kształtowania które po odpowiednim montażu dadzą mniej niż 1W/cm2 przy rozsądnej mocy. Kusi mnie to zamiast płaszcza.

Awatar użytkownika
pretender

Postautor: pretender » 12 sie 2016, 17:26

Nie słyszałem aby ktoś używał takich grzałkę. Natomiast przeglądając fora zagramaniczne zwróciłem uwagę na ich grzałki. Nie pamiętam parametrów, ale są na pewno dwa razy "dłuższe" od naszych tzn grzałki są pojedyńcze, ale w polowie długości są zagięte spowrotem.

Pisze z tela, jak znajdę zdjęcie to wrzucę.

Edit
"Cuś" takiego.

240v 5500w Brewery element/distilling heater ripple tubular heater element 1 inch NPSM/BSP screw
http://s.aliexpress.com/bMjiumQZ
(from AliExpress Android)

aronia

Postautor: aronia » 17 sie 2016, 7:36

Jak najbardziej zgadzam się z KS2507 - ograniczeniem jest tylko posiadane przyłącze - jeżeli ktoś ma możliwość to nawet 3x2kW w kegu 30l daje radę, a uśmiech na twarzy kiedy rozgrzewanie nie trwa nawet 20 minut - bezcenny :D
Co do wybaczania o którym wspomniał eldier to to samo mogę powiedzieć o regulatorze - potrafi wybaczyć jakieś nieprzewidziane okoliczności jak "nowe" wypełnienie o nieznanych parametrach, nieprzewidziane we wstępnej ocenie zalewanie na "wąskich gardłach" w aparaturze - kiedy okazuje się, że samo ON/OFF jednej części grzałki to niestety za małe zmniejszenie mocy, a kolejne zmniejszenie oznacza albo wyłączenie całkowicie grzania albo tak znaczne ograniczenie mocy, że przestaje mieć sens używanie danej średnicy kolumny skoro tą mocą można grzać kolumnę o mniejszej średnicy.
Dodatkowym atutem za grzaniem elektrycznym jest możliwość lepszego ocieplenia zbiornika co również wpływa na czas i koszty procesu.

JAROCE

Postautor: JAROCE » 17 sty 2017, 11:18

Panowie to w nawiązaniu do tematu pytam :
- jaka grzałka i jaki regulator mocy powinienem zastosować ?

Keg - 30 l, docelowo kolumna ( miedź mini still lub aabratek ) , czasami praca na pot stillu. W kegu będą gotowane tylko przefiltrowane nastawy , żadnych gęstych nie biorę pod uwagę.
Poproszę o konkretne modele , mogą być linki bo jest tego na rynku do wyboru troszeczkę.
Co do ceny też nie chciałbym wydawać fortuny. Coś sensownego w akceptowalnej cenie, nie nastawiam się na hurtowe psocenie więc nie zależy mi na drogim sprzęcie.
Jestem aktualnie na etapie budowy taboreta gazowego ale po przeczytaniu lektury waham się między gazem a prądem.
Do tej pory pracowałem na kuchni gazowej i przyznam, że wygodnie miałem z regulacją mocy. Mam trochę obaw co do regulacji w przypadku prądu bo nigdy nie miałem z tym styczności.

Coś takiego będzie ok ?

http://stalowkasklep.pl/grzalka-4kw-54- ... -p-19.html
http://allegro.pl/regulator-mocy-grzalk ... 65468.html

Wróć do „Kolumny, głowice, zbiorniki, ogrzewanie”