Nalewka z truskawek - eksperyment

Jak wykorzystać owoce, zioła i inne składniki do zrobienia różnorakich trunków.
Awatar użytkownika
Szymciu

Nalewka z truskawek - eksperyment

Postautor: Szymciu » 27 cze 2016, 8:51

Forum młode, świeże - trzeba zamieścić sporo wiedzy i doświadczeń dla potomnych, coby w przyszłości mieli z czego czerpać informacje....
Dzisiaj przedstawie przebieg pewnego eksperymentu. Nie wiem, czy komuś się to przyda - to tylko eksperyment, który da odpowiedź na postawione pytanie (mam nadzieję :D) - jak sporządzić nalewkę z truskawek? Jak długo macerować owoce? Czy można stworzyć napitek w łatwy i szybki sposób? A może warto poczekać....
Nie będę w tym miejscu kierował się przyjętymi zasadami przygotowywania różnych nalewów na owocach, po prostu sprawdzę różnice pomiędzy 3 nalewami w 3 różnych odstępach czasu. Zobaczymy, czy warto czekać ....

A teraz do rzeczy: spotkałem się z kilkoma wersjami nalewki z truskawek - jedni twierdzą, że po 24h trzymania truskawek w 70% spirytusie na słońcu można otrzymać przedni trunek, inni po tygodniu, a kolejni po "magicznym" miesiącu maceracji. Dlatego pokusiłem się o przeprowadzenie eksperymentu, przyjmując za podstawowe kryterium CZAS MACERACJI.
Sporządzono w tym celu 3 jednakowe nalewy na truskawki:
1. 2,5kg truskawek (z jednego zbioru, oczywiście własne)
2. 1,5l spirytusu 70% na każdy słój 4,25l
IMG_20160617_180650.jpg

Po obraniu, umyciu i odważeniu, wsypano do słojów i zalano alkoholem ;)
IMG_20160617_201108.jpg

Tak prezentują się nalewy:

IMG_20160617_210125.jpg

IMG_20160615_201939.jpg

Smacznie to wygląda na tą chwilę. Dodam, że po upływie doby, truskawki robią się bardzo blade a piękny czerwony kolor barwi alkohol. Zapach też zapowiada, że będzie z tego coś... :D

Pierwsza partia zlana po 24h, według założeń eksperymentu:
IMG_20160618_193501.jpg

Druga partia - próbka pobrana po upływie 7 dni:
IMG_20160624_201209.jpg

Na chwilę obecną tyle, ostatni nalew zostanie pobrany 15 lipca, więc jeszcze troszkę trzeba poczekać :D
Otrzymane próbki zostaną poporcjowane i rozesłane do "niezależnych centrów badawczych" :lol: czyt. degustatorów, których zadaniem będzie wyłonienie tego #1. Wówczas otrzymam odpowiedź na pytanie - czy warto czekać.... ;)

P.S. Chciałem zaznaczyć, że nie jest to swoisty przepis od A-Z. Nie uwzględnia żadnych dodatków - przypraw czy innych alkoholi - każdy jak wiadomo ma wysublimowany smak. Jednemu będzie smakował ulepek, innemu nalewka wytrawna, jeszcze ktoś preferuje z rumem czy imbirem. Nie będę narzucał na ten czas kierunku w jakim powinno się iść. Z resztą sam jeszcze nie wiem, czy dodam jakiegoś dodatkowego aromatyzera do nalewu. Wiem jednak jedno - nie mogę się doczekać, kiedy umoczę dzioba :lol:

C.D.N.....
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Doświadczenie przyjdzie z czasem....

Awatar użytkownika
King Crimson

Re: Nalewka z truskawek - eksperyment

Postautor: King Crimson » 27 cze 2016, 9:47

Brawo za eksperyment.
Żeby udał się całkowicie to zrób trzy próby degustacyjne. Po miesiącu, 6 miesiącach i po roku. Zdziwisz się jak będą pogłębiać się różnice. Wyników nie będę sugerował bo jestem ciekaw czy pokryją się z moimi odczuciami... :D

Awatar użytkownika
Szymciu

Postautor: Szymciu » 27 cze 2016, 10:05

Pomysł godny uwagi, muszę swoje spostrzeżenia notować w jakimś kajecie :D
Tylko teraz zastanawiam się, czy aby nie za małe próbki przygotowałem? :shock:
Nie jestem pewien, czy wystarczy nalewki na przeprowadzenie tej próby - sępy już krążą mi nad głową :lol:
Chyba jednak dobrym rozwiązaniem byłoby użycie fermentatora 30l do sporządzenia nalewów - gdzieś ktoś już takie rozwiązanie stosował ;) Nie ma co się rozdrabniać :lol:

Awatar użytkownika
King Crimson

Postautor: King Crimson » 27 cze 2016, 11:48

Ilości do eksperymentów jak najbardziej słuszne. Po co później masz żałować, że Ci się - w razie "wpadki" - "zmarnowało" tyle dobrego surowca.

Awatar użytkownika
Szymciu

Postautor: Szymciu » 14 lip 2016, 8:02

No i nadszedł dzień, w którym przyszło zlać ostatni eksperymentalny nalew ;) Nie wiem, czy ktoś czekał razem ze mną :D W sumie czekanie miesiąc czasu nie jest wcale takie straszne (pod warunkiem, że nie jest to twoja jedyna nalewka ;) ) i do przeżycia. Także przedstawiam ostatni, 3 nalew z truskawek:
trus3_sm.jpg

Teraz muszę to poporcjować i rozesłać do degustacji i oceny. A sam już się zastanawiam jak pozostałe nalewy rozdysponować. Nie chcę, aby nalewka była za słodka, dlatego planuję dać 120g cukru/1l gotowej nalewki. Lepiej za mało jak za dużo ;) I poważnie myślę o dodaniu do części zaprawki z imbiru, cynamonu i rumu. W końcu to eksperyment....

Awatar użytkownika
krykiet66

Postautor: krykiet66 » 09 lis 2016, 23:06

A ja to ,rok temu, zrobiłem tak
001.jpg

Bogdan

Postautor: Bogdan » 10 lis 2016, 16:39

Też kiedyś robiłem nalewki z truskawek, ale nie wiedzieć czemu, po pewnym czasie dojrzewania nabierały konsystencji rzadkiej galaretki. Oprócz przypraw/esencji warto dodać sok z cytryny lub limonki dla zaostrzenia smaku.

Wróć do „Nalewki i likiery”