Pierwszy raz na kolumnie

Nietypowe zachowania sprzętu, problemy z jakością produktu, itp.
Indor_76

Pierwszy raz na kolumnie

Postautor: Indor_76 » 14 lut 2016, 20:08

Witam,
w czwartek odebrałem sprzęt, a że było późno (22:30) to próba odbyła się w piątek. Pierwszy rozruch na wodzie po rozgrzaniu około 40 min 20l wody moc 3,5 kw zmniejszyłem na 65% mocy tj. 2,275 kw i odbiór kropelkowy przez 30 min. Następnie nastaw 40l wody 12 kg cukru diamant i drożdże moskva style x2 (oczywiście to było przygotowane 7 dni wcześniej) sklarowane rozgrzewanie godzina potem odbiór rozpałki 300 ml kropelkowo około godziny zakręcenie zaworka na głowicy stabilizacja godzina. Po stabilizacji odbiór przedgonów( bez zalewania) 3 krople /sek. po odbiorze 300 ml zmniejszenie odbioru do 1 kropli na 5sek. jednocześnie przejście do odbioru serca z OVM 20 ml / min. chłodzenie 700 ml./min głowica od połowy w górę podczas całego procesu zimna(chłodzenie od początku wzrostu temperatury na 10 półce załączone). Temperatury podczas wydobycia 10 półka 77,4 poniżej odejścia ovm 77,3 w głowicy 77,1 cały czas stabilne do 4,5l urobku potem jak w kegu temp. 94 C to na 10 półce podskoczyła o 0,1 zmniejszyłem odbiór temp. wróciła na miejsce. Jak temp. Poniżej odejścia OVM podskoczyła o 0,1 skończyłem odbiór serca z wynikiem 5,2 l. Pogony odbieralem z głowicy do temp. W głowicy 85 C, 0,7 l
Pytanie podczas odbioru jak chciałem zwiększyć do 25ml odrazu termometr na 10 półce podnosił temp. o 0,1 jak zmniejszyłem do 20 ml wróciło na miejsce potem jeszcze dwie próby z takim samym efektem. Może to być pion kolumny? ( bo nie pionowalem) , może moc? czy chłodzenie? a może coś innego. Acha Urobek 96+%(wypełnienie pilpek) sprzęt od Franza

Awatar użytkownika
King Crimson

Re: Pierwsza destylacja

Postautor: King Crimson » 14 lut 2016, 20:55

0.1*C to jest margines błędu przyrządu pomiarowego. Czasami też wielkość ciśnienia atmosferycznego czy też ciśnienia w kolumnie jest na takim poziomie, że termometr nie może się zdecydować co ze sobą zrobić. Dlatego lepiej poczekać na następny skok. Już różnica 0,2*C jest bardziej wiarygodna.

Awatar użytkownika
pretender

Postautor: pretender » 14 lut 2016, 20:56

Więcej danych dotyczących kolumny podaj.

Indor_76

Postautor: Indor_76 » 14 lut 2016, 21:13

Keg 50 l regulator bolecki 3,5 kW, katalizator 20 cm wypełnienie Plipek, termometr około 40 cm od kega kolumna 140 cm wypełnienie Plipek drugi poniżej OVM trzeci w głowicy no i w kegu kolumna ocieplona wszystko skręcone na SMS dodatkowy wlew, nóżki regulowane.

Awatar użytkownika
pretender

Re: Pierwszy raz na kolumnie

Postautor: pretender » 14 lut 2016, 21:24

Jakie fi?

solohan

Postautor: solohan » 14 lut 2016, 22:32

o 0,1 i redukcja, 0,2 chyba, bo mozna sie spotkać z przykładami ze dopiero o 0,3 czyni sie korekty w odbiorze, ale pewnie wszystko zalezne od fi kolumny. Nieznam sie dopiero zaczynam ;)

boxer1981228

Postautor: boxer1981228 » 15 lut 2016, 1:18

Niezależnie jakie fi, nie powinieneś robić korekt przy 0,1. Tak jak to napisał King Crimson to nie jest skok. Ja się zapytam, która temperatura dla Ciebie to temperatura dnia? Czy nie czasem ta po stabilizacji? Temperatura na 10 półce wzrośnie po otwarciu zaworka odbioru nie ma bata. U mnie jest to przeważnie około 0,2 stopnia i dopiero ta temperatura to dla mnie temperatura dnia. Druga sprawa to Twój odbiór przedgonów. Nie robimy tego przed stabilizacją a po stabilizacji, no bo po to ona jest aby przedgon się wygotował i powędrował w górę kolumny. Następnym razem jak będziesz gotował to po rozgrzaniu nastawu możesz złapać 100ml syfu i zakręć zaworek. Tak stabilizuj około 30 min. No i kolejne pytanie, jaką masz pojemność jeziorka? Jak jest duża 100 ml plus to po tych 30 minutach zrób szybki zrzut całego jeziorka i ustaw zaworek na 1-2 krople na sekundę i przechodź na OO. To by było chyba tyle, masz więcej pytań to dawaj ;).

Awatar użytkownika
King Crimson

Postautor: King Crimson » 15 lut 2016, 5:10

solohan pisze:o 0,1 i redukcja, 0,2 chyba, bo mozna sie spotkać z przykładami ze dopiero o 0,3 czyni sie korekty w odbiorze, ale pewnie wszystko zalezne od fi kolumny. Nieznam sie dopiero zaczynam ;)

Nie ma reguły kiedy reagować. Liczby podałem jako przykład dla nowicjuszy, że nie zawsze muszą się ściśle trzymać tego co wyczytają na forum. Podstawą jest dobre poznanie kolumny i jej osprzętu. Tak naprawdę to każdy z osobna powinien się nauczyć i wypracować sobie kiedy reagować w odpowiednim momencie. Ale do tego jest potrzebne kilka/kilkanaście procesów. Później to już tylko rutyna.

Indor_76

Postautor: Indor_76 » 15 lut 2016, 6:27

Fi 63,5
Druga sprawa to Twój odbiór przedgonów. Nie robimy tego przed stabilizacją a po stabilizacji,

Ja napisałem ze przedgony odbierałem po godzinnej stabilizacji a przed stabilizacja rozpałkę, ( fi 63,5) a temp. była stabilna do odbioru 4,5 L nie otwierałem całego zaworka i nie obliczałem RR tylko pomału co dwie minuty otwierałem do 20 ml. Pierwsze otwarcie 5 ml, drugie po 3 min. 10 ml i tak do 20 i temperatura nie drgnęła przy takim otwieraniu.

Awatar użytkownika
King Crimson

Postautor: King Crimson » 15 lut 2016, 10:43

@Indor_76
Popełniasz ten sam podstawowy błąd, który popełnia większość nowicjuszy.
Tylko pogratulować cierpliwości w kręceniu zaworkiem. W ten sposób tez można się dowiedzieć na ile stać kolumnę. Jednak jest prostsza i szybsza, a także pewniejsza droga.
Poznanie wydajności kolumny.
Nie wiem czy wiesz o co chodzi? Jesli nie to już Ci wyjaśniam. Jest to badanie ile kolumna jest w stanie wyprodukować w ciągu jednej minuty dla danej przyłożonej mocy grzania. A postępujesz tak - stabilizujesz kolumnę, odbierasz przedgony i teraz następuje moment w którym można zmierzyć wydajność. Przygotowujesz naczynie i menzurkę. Jesli masz jeziorko - np. 100ml_ to robisz to tak - odkręcasz zaworek odbioru w głowicy na maksa. Odbierasz do przygotowanego naczynia tak na szybko ze 100-120ml. Po czym podstawiasz menzurkę i mierzysz czas. Po 60 sek. zamykasz odbiór. Mierzysz i dzielisz przez 5. Wynik da Ci początkową prędkość odbioru.
Uwaga: Wystarczy zrobić taki pomiar tylko raz.
Po rozpoczęciu odbioru gonu z wyliczona prędkością może się zdarzyć, że wskazania termometru na dole kolumny trochę urosną. Czy urosną i na ile to zależy jak masz nisko termometr. Jak zacznie rosnąc to czekasz kilka minut. Jeśli w pewnym momencie termometr stanie i będzie nieruchomy to oznacza dla Ciebie temperaturę dnia. I tej temperatury trzeba się trzymać.
Uwaga 2: występuje przypadek szczególny. Np. danego dnia może się zdażyć, że ciśnienie atmosferyczne jest niespokojne i może w czasie destylacji/rektyfikacji urosnąć bądź zmaleć w sposób dosyć gwałtowny. Co będzie widać na termometrach. Dlatego należy wszelkie ruchy termometrów analizować. NP. może się zdażyć, że temperatura urośnie. Wystarczy wtedy porównać ten ruch z innymi termometrami. Jesli i na tych innych temperatura tez urośnie. To nic nie robimy. Po prostu zmieniła się nam temperatura dnia.
Ostatnio zmieniony 15 lut 2016, 18:27 przez King Crimson, łącznie zmieniany 1 raz.

Indor_76

Postautor: Indor_76 » 15 lut 2016, 16:41

Ok dziękuję drugi raz zrobię jak mówicie idę po zucker

solohan

Postautor: solohan » 01 cze 2016, 22:46

Może odświeże temat, jak postepy i efekty pracy?

Wróć do „Problemy podczas procesu”