Kolumna filtracyjna

Klarowanie wsadów, węgiel aktywny, minerały, metody chemiczne.
JAROCE

Kolumna filtracyjna

Postautor: JAROCE » 29 gru 2016, 21:13

Jako, że to mój pierwszy temat to opiszę wykonaną dzisiaj kolumnę filtracyjną. Do wykonania wykorzystałem rurę 40 mm SS 112 cm długości, wężyk silikonowy 8 mm 2m, zestaw do infuzji ( inaczej mówiąc wężyk z regulatorem od kroplówki ), 2 gumowe korki od fajki fermentacyjnej, odrobina waty higienicznej.

Wykonanie proste tzn. wsadzamy z każdej strony odrobinę waty i zamykamy to korkami.Do korków podpinamy wężyki. Oczywiście wcześniej wsypałem przygotowany węgiel. Zasilanie od dołu a przefiltrowany produkt odbieram od góry.

Zastosowałem węgiel kokosowy a konkretnie ten http://aabratek.pl/produkty/165/Wegiel_aktywny_STORMS_1_7L_z_drzewa_kokosowego.html

Przygotowałem go w następujący sposób: zagotowałem 2 litry wody i do wrzątku wsypałem węgiel na ok. 30 s.
Po tym czasie przelałem do dużego sita. Następnie po raz drugi zagotowałem 2 l wody i przelałem węgiel znajdujący się w sicie. Tak przelany węgiel wsypałem do rury a następnie przelałem go jeszcze zimną wodą z dzbanka brita. Pozostawiłem rurę na ok. 30 min. żeby nadmiar wody wydostał się z kolumny.

Po podpięciu kolumny i rozpoczęciu filtrowania pierwsze 0,7 - 1l kapie woda po czym zaczyna kapać nam trunek. Pierwsze przefiltrowane ml wykazywały spadek mocy ale po ok. godzinie wszystko wróciło do normy.

Póki co nie zauważam aby węgiel barwił produkt. Smak oraz zapach jak najbardziej na plus biorąc pod uwagę co było wyczuwalne przed filtracją.

Wróć do „Dodatkowe metody poprawy jakości”