Czy to już pogon ?

Otrzymywanie czystego spirytusu.
majsterjunior

Czy to już pogon ?

Postautor: majsterjunior » 28 kwie 2017, 0:23

Tydzień temu miałem okazję wypróbować nowo nabyty sprzęt od Szanowne franzmaster'a (kolumna pomiar temp na ~10 półce + na ~4/5 wysokości, LM, OLM). Odbiór wyrobu przez OLM. Proces wykonywałem zgodnie z "instrukcją" gdzie było napisane iż po stabilizowaniu kolumny, zmiana wartości temperatury na poziomie 0,4 st.C sygnalizuje pogony. W moim przypadku, różnica taka wystąpiła po około 4-5h ale tylko na ~termometrze zlokalizowanym na ~10 półce; temperatura na ~4/5 wysokości kolumny była stabilna (oczywiście opisaną tu instrukcję przedstawiłem w wielkim uproszczeniu).

1. Czy faktycznie wskazanie tylko dolnej różnicy temp. na poziomie 0,4 st.C świadczy o "pogonach"?
2. Czy to już jest sygnał, żeby zmniejszyć odbiór wyrobu (OLM) ?
3. Czy dopiero ww. różnica temp na szczytowej sondzie sugeruje, że zaczynają się pogony ?
Ostatnio zmieniony 28 kwie 2017, 14:18 przez majsterjunior, łącznie zmieniany 1 raz.

aronia

Re: Czy to już pogon ?

Postautor: aronia » 28 kwie 2017, 12:42

Jeżeli przy wzroście temperatury będziesz zmniejszał prędkość odbioru to możesz przeciągać odbiór serca do samego końca - tylko jeżeli będziesz tak robił to za pierwszym razem zmieniaj sobie naczynia i sprawdź czy Ty i inni degustujący z Tobą wyczują różnice pomiędzy tymi próbkami.

Awatar użytkownika
King Crimson

Postautor: King Crimson » 28 kwie 2017, 12:52

Ad. 1 Tak - świadczy o podnoszeniu się pogonów. I jest sygnałem do reakcji. Opóźnienie reakcji może spowodować pogorszenie jakości urobku.
Ad. 2 Tak - trzeba reagować zmniejszeniem odbioru. I to natychmiast. Najlepiej jak poznasz juz proces to nie czekac na tak duży skok ale działać wcześniej, a najlepiej z wyprzedzeniem.
Ad. 3 Nigdy nie dopuszczamy to zmiany temperatury na górze. No chyba, że na sam koniec jak będziesz odbierać resztówki alkoholu. Tzw. spirytus pogonowy.

majsterjunior

Postautor: majsterjunior » 28 kwie 2017, 14:19

Dzięki serdeczne:)

Wróć do „Rektyfikacja”