Jakie drożdże dla najlepszego efektu jakosciowego

Opinie na temat drożdży i sposobów prowadzenia fermentacji, aby efekt spełnił nasze oczekiwania.
Komandos

Jakie drożdże dla najlepszego efektu jakosciowego

Postautor: Komandos » 22 paź 2016, 17:59

Witam wszystkich jestem tu nowy i mam takie nurtujace mnie pytanie

Jakie drożdże polecacie do robienia nastawów max 50 litrów nie zalezy mi na czasie , cenie - tylko na jakosci :)

Słyszałem ze Alcotec Vodka Star są dobre ale jeszcze ich nie próbowałem
znalazłem tez w internecie Alcotec Triple Still ( http://www.alcotec.co.uk/consumer-produ ... yeast.html )

Wiem że nastawy na glukozie poprawią jakosc (w porównaniu do sacharozy )

jezeli ktos ma doswiadczenia w stosowaniu tych drozdzy to prosze o opinie chyba ze macie inne propozycje
jeszcze raz podkreslę liczy sie maksymalna czystość

Z góry dziekuję .

franz

Re: Jakie drożdże dla najlepszego efektu jakosciowego

Postautor: franz » 23 paź 2016, 10:44

Alcotec Vodka Star to dobry wybór dla najlepszej jakości. W tej samej klasie czystości jest Coobra Pure, ale ich cena jest trochę wyższa.
Jedyny minus tych rodzajów drożdży to ilość cukru max 6 kg na 25l. Powyżej tej ilości męczą się długo lub nie przerabiają go do końca.
Większe ilości cukru przerabiają drożdże z grupy 48 8-9 kg, lecz jakość nastawu jest trochę gorsza. Najczystsze w tej grupie to według mnie Alcotec 48 Pure.

Niezależnie od rodzaju drożdży na glukozie będzie lepiej bo to cukier prosty i nastaw będzie czystszy.

Jeśli oczekujesz topowej jakości to nie bez znaczenia jest klarowanie nastawu: na szybko środkiem klarującym np. Turbo Klar lub naturalnie kilka dni po spuszczeniu znad osadu i przeniesieniu do chłodnego pomieszczenia, jeśli jest taka możliwość.

Znaczenie ma też rodzaj sprzętu. Im wyższej klasy tym różnice jakościowe nastawu są mniej zauważalne w destylacie.

Co do Alcotec Triple Still to są to drożdże dedykowane do prostych sprzętów typu Pot-Still. Jakość nastawu bardzo dobra dzięki saszetce węgla w płynie, która jest w zestawie. Cena wysoka - około 20 zł.

Franz

aronia

Postautor: aronia » 23 paź 2016, 11:09

Jeżeli zależy Ci na jak najwyższej jakości to nie bez znaczenia jest też początkowe stężenie cukru podczas fermentacji - okolice 22 Blg i sama temperatura w której nastaw fermentuje - jeśli będzie to ponad 30 stopni to nawet najlepsze drożdże nie pomogą.

Komandos

Postautor: Komandos » 23 paź 2016, 19:16

Bardzo dziekuje za odpowiedz .

Jeszcze pytanie z innej beczki :) czy stosował/porównywał ktoś alcotec 23% wiem ze sa to dość hardcorowe drożdże nastawione na ilosc ale ciekawy jestem jakie są efekty i czy faktycznie uda sie uzyskac 23 % w nastawie
Pozdrawiam.

Żuk

Postautor: Żuk » 05 lis 2016, 11:42

Ja chcę zrobić na nich nastaw na glukozie, chociaż zastanawiam się czy dodawać saszetkę z węglem aktywnym, bo niektórzy odradzają.

Rychu

Postautor: Rychu » 17 gru 2016, 12:42

Kilka miesięcy temu robiłem nastaw na alcotec 23%, ale na zwykłym cukrze. O dziwo, okazało się że nawet sacharozę zjadają z dziką chęcią : ) Urobek bardzo przyjemny w smaku, łagodny, prawie jak na glukozie. Ale uwaga - dość mocno się grzeją i lepiej pilnować nastawu. Moim zdaniem cena tych alcoteców trochę zaporowa (wybrałem najtańsze 21,69 zł), dlatego jeśli chodzi o stosunek ceny do jakości to zdecydowanie skłaniam się ku trzykrotnie tańszym Alcotec Vodka Star za 7,60 zł.

zor-ro1970

Postautor: zor-ro1970 » 18 sty 2017, 20:15

Szczerze to nawet najlepsze drożdże i klarowanie mają sie nijak do podwójnej ratyfikacji.Pojedyncza ratyfikacja to spirytus zwykły, podwójna to wyborowy a wielokrotny to luksusowy.

Wróć do „Drożdże”